یلدا در زاگاه ومنشا هندوانه درشب یلدا چیست؟

میرزا که فردی کیّس بود، هندوانه ها را در انبار بزرگی زیر کاه نهاد. وقتی که سرما همه‌جا چیره گشت و روزهای خزان خزان می‌گشت، وی نزد حکیم دربار رفت و دو برابر رشوه‌ی داروغه به او سکه زر داد. جارچیان حاکم فردایش جار می زدند که اکل و شرب هندوانه جایز است بل خوردن آن در شب چله، ضامن سلامت. هندوانه‌های رنجور میرزا به قیمتی گزاف‌ترفروش رفتند.
 
به گزارش شفاف، ساما با نقلی از کتاب نادیده (!) تجارب التجار نوشت:

میرزا حاجب، بالکل تخم هندوانه بر زمین‌هایش ریخته بود. وقت محصول همه انگشت به دهان بودند از درشتی هندوانه‌ها و سبزی جلدشان و سرخی گلگونِ درون‌شان. مردم می‌گفتند که بیشتر از دانه‌های گندم و جو هندوانه حاصل آمده است.انگار از هر تخمی هفتاد هندوانه بل اکثر زاده شده بود. آن سال میان حاجب و داروغه اختلافی بود. داروغه که خبر را شنید به سعایت نزد حاکم رفت و با رشوه به حکیم ویرا مجاب کرد که از مضرات هندوانه بگوید. سعایت داروغه کارساز آمد و حاکم جارچیان را دستور داد تا حکم قدغن اکل هندوانه و شرب ماء آن را اعلان کنند. میرزا که فردی کیّس بود، هندوانه ها را در انبار بزرگی زیر کاه نهاد. وقتی که سرما همه‌جا چیره گشت و روزهای خزان خزان می‌گشت، وی نزد حکیم دربار رفت و دو برابر رشوه‌ی داروغه به او سکه زر داد. جارچیان حاکم فردایش جار می زدند که اکل و شرب هندوانه جایز است بل خوردن آن در شب چله، ضامن سلامت. هندوانه‌های رنجور میرزا به قیمتی گزاف‌ترفروش رفتند. تجارب التجار، ازرندی، ج ۲، ص
/ 3 نظر / 15 بازدید
شهریار

سلام دوست خوبم زیبا بود افرین مشکین

حسین عابدی

بزودی فقط وبلاگ هایی اپلود ومعرفی خواهند شد که متقابلا تبادل لینک نموده واطلاع دهند باسلام شما نیز با لینک کردن لینکباکس مشگین شهر به لیست وبلاگ های اپدیت شده که هرروز در وبلاگ نمایش داده میشود بپیوندید .لینک شما درلینکباکس باقی خواهدماند متاسفانه وبلاگ هایی که تبادل لینک نکنند درصفحه وبلاگ های اپدیت شده که موجب افزایش اماربازدید شما هم هست معرفی نخواهند شد. .

ابراهیم

سلام بسیر پستهای زیبایی گذاشتی . خسته نباشید.